Zakażenie szerzy się głównie drogą kropelkową, to jest poprzez aerozol, który wytwarzany jest w trakcie kichania, kaszlu, a nawet zwykłej rozmowy. Wirus grypy może się również przenosić, jeżeli osoba dotknie powierzchni, na której znajduje się wirus, a następnie dotknie tą samą ręką ust, nosa lub oczu. Inne drogi rozprzestrzeniania się są również możliwe.

Najskuteczniejszą metodą ochrony przed grypą jest szczepienie. Państwowa Inspekcja Sanitarna radzi, abyś regularnie szczepił siebie i swoją rodzinę. Szczególnie istotne jest to u osób z grup ryzyka, czyli u osób starszych, dzieci, oraz u osób ze współistniejącymi chorobami. Niestety nie istnieją szczepionki przeciwko przeziębieniu.

Pamiętaj, że nie tylko osoba z wyraźnymi objawami grypy zaraża. Pierwsze objawy choroby pojawiają się zazwyczaj średnio po 2 dniach od zarażenia. Osoba dorosła może zarażać na dzień przed wystąpieniem pierwszych objawów do ok. 5. dnia po rozpoczęciu choroby. Wśród dzieci młodzieży okres zakaźności jest dłuższy i trwa ponad 10 dni od wystąpienia pierwszych objawów.

Śledź trendy dotyczące zachorowań w mediach oraz na stronie inspektoratu sanitarnego (www.gis.gov.pl). W okresie zwiększonej zachorowalności (w Polsce są to miesiące jesienne, zimowe i wiosenne) unikaj masowych zgromadzeń, a w środkach transportu publicznego unikaj bliskiego kontaktu „twarz w twarz” z innymi podróżnymi oraz niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia. Nie dotykaj rękami ust, nosa lub oczu. Poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel do rąk lub zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki w podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk.

Przestrzegaj zasad higieny oddychania – w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową, a jeśli chusteczki jednorazowe właśnie ci się skończyły, kichaj lub kaszl w zgięcie łokciowe – twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem.

W pracy i w domu wprowadź w życie regularne stosowanie środków odkażających do dezynfekowania przedmiotów i powierzchni dotykanych przez wiele osób: klamek, uchwytów szafek, telefonu, klawiatury itp.

Opisane powyżej działania prewencyjne mają na celu ochronę Ciebie przed infekcją, a także zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa na inne osoby.

Rozdział „Jak się nie zarazić grypą i nie zarażać innych” opracowano na podstawie:

Chroń przed grypą siebie i innych, Państwowa Inspekcja Sanitarna (http://gis.gov.pl/images/ep/ulotka_o_grypie.pdf)
Everyday Preventive Actions That Can Help Fight Germs, Like Flu; Centers for Disease Control and Prevention, National
Center for Immunization and Respiratory Diseases, Ulotka informacyjna dla pacjenta, 05/21/2013